PALEO dieta - chutná dieta z doby kamenné

Ahoj,

diety, diety a zase diety. Každá z nás určitě někdy alespoň jednu (ale spíš víc) vyzkoušela. Mnoho z nich slibovalo zázraky na počkání, ale byl z toho jen otravný jojo efekt; některé výsledky ani nepřinesly (ať už byla dieta natolik frustrující, že ji nešlo vydržet, nebo prostě jen nefungovala). Přesto ale existuje několik diet, které opravdu fungují, dá se s nimi žít dlouhodobě a jsou spíš o zdravém životním stylu než o nějakém hladovění a odříkání. Posvítíme si spolu postupně na všechny, dneska ale začneme s paleo dietou.

Znáš paleo?

Paleo dieta, nebo chceš-li paleolitická dieta (někdo používá i výraz pravěká dieta), vychází ze stravovacích návyků našich dávných předků. A tím rozhodně nemyslíme středověké období hrachových kaší – musíme jít do historie mnohem, mnohem dál. Řeč je o době kamenné, tedy o období lovců a sběračů. Její základní idea vychází z předpokladu, že naše těla jsou stále geneticky naprogramována ke konzumaci stravy z doby kamenné, a proto je pro naše zdraví nejvhodnější.

Hned na úvod bychom si měly říct, že se nejedná vyloženě o redukční dietu. Je hodně založena na zdravých tucích a i když samozřejmě vede ke snížení hmotnosti, jejím hlavním cílem je jíst zdravě a celkově se cítit víc v pohodě a fit.

Jak už jsme naznačily výše, paleo dieta se tuků rozhodně nevzdává. Ba naopak, pěkně prorostlý kus flákoty je v tomto dietním režimu určitě povolen. Další typickou potravinou v jídelníčku vyznavačů palea je třeba avokádo. Už se ti sbíhají sliny?

Hlavně pestrost!

Odpůrci palea se někdy ohánějí tím, že tahle dieta je jen o hromadě masa se zeleninou. Ale je to stejné jako u jakékoliv jiné diety. Jaké si to uděláš, takové to máš. V paleo režimu má své místo spoustu úžasných potravin, se kterými se na talíři dají dělat hotové zázraky.

Tak schválně, co asi mohl jíst takový lovec a sběrač? Jasně, je to samozřejmě už několikrát zmiňované maso, dále nesmí chybět ryby, mořské plody nebo třeba vajíčka. Funkci přílohy většinou zastane zelenina, ale dají se použít klidně i houby. A aby to nebyla nuda, nesmíme zapomenout na všechny ty „sběračské“ dobroty, jako jsou oříšky, různá semínka nebo med. A i když se paleo dieta většinou vyhýbá rostlinným tukům, ty zdravější, jako je kokosový a olivový, mají určitě zelenou.

Co naopak nechat v obchodě?

Na regálech nech určitě odpočívat tradiční potraviny, jako jsou mouka, pečivo, luštěniny, těstoviny, ale i brambory. Stejně tak se vyhni i mléčným produktům (některé formy paleo diety ale povolují máslo a sýry).

Protože jednou ze základních myšlenek paleo diety je návrat k co nejpřirozenějšímu způsobu stravování, platí samozřejmě přísný zákaz polotovarů, instantních nesmyslů, fast foodů a podobných věcí. Stejně tak bys měla vynechat slazené limonády a potraviny s vysokým obsahem cukru. Ale většina těchto doporučení platí vždycky, když se snažíš jíst zdravě, takže to je spíš jen takové opakování.

Pro fanoušky lesních plodů.

V paleo režimu má své významné místo samozřejmě i ovoce. Kromě už výše zmíněného avokáda, které často plní spíš funkci přílohy, jsou asi nejtypičtějším ovocem pro paleo jídelníček různé bobuloviny: jahody, maliny, borůvky, rybízy… prostě všechny ty letní zázraky, které si při troše štěstí uzobneš na zahrádce nebo při procházce lesem (a po zbytek roku doplníš v obchodě).

Ale když se ti zrovna nepodaří sehnat lesní jahůdky, tak vůbec nevěš hlavu. To jsme vyřešily naším kolagenem s příchutí lesních jahod, který se ti navíc postará o krásné vlasy, nehty a pleť v každém dietním režimu.

Bez pohybu to stejně nepůjde:-)

Jako u každé diety, i u palea si k lepším a rychlejším výsledkům budeš muset pomoct i přiměřenou dávkou pohybu. Nespornou výhodou je, že při tomhle způsobu stravování budeš mít dostatek energie dát si pořádně do těla, třeba s některým z našich cvičebních videí.

Tvoje holky ze SKINNY GIRLS:-))

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení